Atletizm Branşında hem başarılı sporcu hem de antrenör; MURAT KURTAK

Yazan  yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt Yazdır
27 Temmuz 2016

1 Şampiyon 1 Değer'in bu haftaki konuğu; Atletizm Branşında hem başarılı sporcu hem de antrenör;

MURAT KURTAK

Sizi Tanıyabilir miyiz?

1981 Şanlıurfa da doğdum, spor hayatına 1997 yılında Gebze’de başladı, bir çok ulusal derece elde ederek  milli takımda yer aldı, Kocaeli, İstanbul büyükşehir belediyesi, bursa nilüfer belediyesi, bursa Osmangazi belediye spor ve bursa Necatibey spor kulübü ile Kocaeli kağıt spor kulüplerinde yarıştı.  2006 yılında Uludağ üniversitesi eğitim fakültesi beden eğitimi bölümünü birincilikle bitirdi, 2006 yılında Uludağ üniversitesi Orhangazi meslek yüksek okulunda bir yıl sözleşmeli olarak çalıştıktan sonra Gebze’ye atandı halen Gebze’de beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Antrenörlüğe başlama sebebiniz?

Çocukları çok sevdiğimden okuldan arta kalan zamanını onlarla değerlendirebilmek için başladım.

Bugüne kadar şampiyon olan sporcularınız var mı?

Atletizmde orta mesafelerde bir çok Türkiye şampiyonluğu, balkan ikinciliği, uluslar arası rumi çocuk oyunlarında altın ve gümüş madalya, milli takımda yarışan sporcular yetişti.

Sporcuların başarısını gördüğünde neler hissedersin?

Her başarıdan sonra 3-4 yıl gençleşirim.

Antrenörlük dışında neler yaparsınız?

Öğretmenlik, master olduğum için aktif spora devam ediyorum, ulusal ve uluslar arası maratonlara katılırım, iyi bir baba olmaya çalışıyorum.

Antrenör olarak nasıl bir antrenör sünüz?

Bu soruya sporcularım cevap verseydi daha iyi olurdu. Sadece başarıya odaklı değil iyi birer insan olmaları için sporcularıma örnek olmaya çalışırım.

Antrenör olarak kendinizi geliştirmek için neler yaparsınız?

“Bin bilsen de bir bilene sor” felsefesi ile herkesten bir şeyler öğrenmeye çalışırım, teknoloji kullanarak alanımla ilgili her türlü bilgiye sanal ortamda ulaşabiliyorum.

Antrenörlüğü bıraktıktan sonraki hedefleriniz?

Çocuklarımın gelişimleri için daha fazla çaba sarf edeceğim.

Antrenör olarak en büyük hedefiniz nedir?

Her antrenörün hayalinde kürsünün en üst basamağında yer alan sporcusunun istiklal marşını okutması vardır ama ben buna ek olarak” önce insan olsun” mantığıyla hareket ederim.

Sporcularla aranızdaki iletişim nasıl acaba?

Bir elin parmakları gibiyiz.

Nasıl bir sporcu camiası hayal ediyorsunuz?

Dürüst mücadeleyi hakkaniyetli ve insanlara örnek spor camiası hayal ediyorum.

Sporcularınız sadece sporculuk yönüyle mi ilgilenirsiniz?

Sporda başarı olmak istersen sporcunun her şeyiyle ilgilenmek zorundasın sporcunun başarılı olması karakterine bağlıdır. Yetiştirilmesine bağlı Kişilik Gelişimleriyle yönlendirmede bulunurum.  Profesyonel anlamda destekte sağlamaya çalışıyorum. Sadece Bedeni güçlü olursa sporcunun kardan çok zararları oluyor.

Birçok müsabakaya gittiniz bu müsabakalarda yaşadığınız hissettiğiniz bir anınızı paylaşırımsınız?

Enka tesislerinde bir erkek sporcumla yarışmaya katılacağız, birinci olacak bir sporcumun start listesinde  ismini göremeyince çok üzüldük, bütün yetkililerle görüşmemize, yolladığımız maili göstermemize rağmen olumlu bir sonuç alamadık, yarışma alanından tam çıkacakken bayan bir hakemin”hocam, bayanlar listesine de baktınız mı(sporcumun ismi: Kamuran) sorusuyla sporcunun ismini  bayanlar listesinde gördük.

Antrenörlerin genel sıkıntıları nelerdir?

Vefasızlık ve Değer görülmeme.

Son Söz?

İkinci memleketim olarak gördüğüm Gebze ilçemizde beni ağırladığınız ve böyle örnek bir projede bana da yer verdiğiniz için basta Sayın Müdürümüz Gökhan YAVAŞER’e ve bu projede emeği geçen bütün çalışanlarınıza çok teşekkür ederim. 

Spor kenti olma yolunda tüm camianın el birliğiyle mücade etmesi dileklerimle.

RÖPORTAJ : Ekrem TÜYYÜZ

Son Düzenlenme Çarşamba, 27 Temmuz 2016 17:20
Ekrem TÜYYÜZ

Gençlik Lideri.

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.