''1 Şampiyon 1 Değer '' NAGEHAN MALKOÇ İLE RÖPORTAJ

Yazan  yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt Yazdır
06 Nisan 2016

 '' 1 Şampiyon 1 Değer ''in bu haftaki konuğu Boks Dünya ve Avrupa Şampiyonu NAGEHAN MALKOÇ;

 Boks Branşını Tanıyalım?

          Boks, iki kişinin boks hakemi gözetiminde karşılıklı yumruklaşarak; her kafaya vurduklarında tek puan topladıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı almasına neden olur, üç uyarı bir ihtar(-1 puan) alınmasına neden olur. Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.

Kısaca Sizi Tanıyabilir miyiz?

1985 tokat doğumluyum. Kocaeli üniversitesi Beden eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan mezunum. 5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra İlyas Bey ortaokulunda müdür yardımcılığı yapıyorum. Evli ve bir çocuk sahibiyim.

Spora Ne Zaman Başladınız?

Daha küçük yaşlardan beri spor yapıyorum ama profesyonel olarak 8. sınıfta başladım. Ve 6 ay gibi kısa bir sürede şampiyonlukla tanıştım.

Spora Başlamanızda Kimin Etkisi Oldu?

Babamın büyük desteği oldu ama en büyük gizli gücüm annemindir onun duası ve desteği olmasaydı hem spora başlayamazdım hem de buralara gelemezdim.

Neden Bu Branşı Seçtiniz?

Uzak doğu sporlarına karşı hayranlığım vardı ve karakterime uygun gelen Boksu sporu bana uygun olduğu için. 

Müsabakalara Nasıl Hazırlanırsın?

Boks sporu büyük mücadele ve fedakârlık istiyor. Günde en 5 saat antrenman yapmak zorundayız.

Spor Yaparken Karşılaştığınız Sorunlar Nelerdir?

Benim spor yaptığım dönemlerde bir eldiven dahi alamazdık. Aslında iyi bir eldivene sahip olmak için Türkiye şampiyonu oldum diyebilirim. Şimdilerde onlar aşıldı en güzel en kaliteli malzemeler tesisler var ama çocuklarımızı spor çekmekte sıkıntı yaşıyoruz.

 En Büyük Hedefin Nedir?

En büyük hedefim olimpiyattı maalesef ki o döneme yetişemedim. Gönlümde öncelikle çocuğumu ve öğrencilerimi olimpiyatlarda görmek.

Sporu Bıraktıktan Sonraki Planların Nelerdir?

Ben hayatımda her zaman hedefler koyarak başarıya ulaştım. Aktif Spor hayatıma son verdikten sonra bütün birikimi çocuğa ve öğrencilerime aktarmak istiyorum.

Şampiyonluğun Getirdiği Haklarınızı Biliyor musunuz?

Evet, biliyorum ve birçoğuna sahibim. Sınavsız üniversiteye girdim, üniversite hayatım boyunca geri ödemesiz millilik bursu aldım ve yine sınavsız Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandım. 40 yaşına geldiğimde Devlet Sporcusu unvanına sahip olacağım. Aylık maaşa bağlanıyorsun manevi anlamda da Cumhurbaşkanımızla Belediye Başkanlarımızla ve yetkililerimizle görüşme konuşma istişarelerimiz daha rahat oluyor.

Bu Sporu Yapmak İsteyenlere Tavsiyelerin Nelerdir?

Sadece boks için söylemiyorum ama herkesin spor kültürünü ahlakını almalarını isterim.

Sizce Başarının Sırrı Nedir?

Çok düzenli ve disiplinli çalışmak çok çalışmak değil ama amacına uygun çalışmaktır. Diğer sporculardan farklı olmak için bir farkında lığın olmalı.

Nagehan Malkoç’un Şampiyonlukları

10 Türkiye 1.liği 

14 Uluslar arası 1.liği

3 Avrupa Kupası 3.lüğü

1 dünya Kupası 1.liği

Aktif sporu bıraktınız şimdiki hayatınızda neler yapıyorsunuz?

5 yıl öğretmenlik yaptım son 1 senedir müdür yardımcılığı yapıyorum bunun avantajı daha çok öğrenciye daha çok veliler ulaşabiliyorum. Spor aşkını daha fazla kişiye yaymaya çalıyorum.

Son Söz?

Yönetici olsun tesis olsun son derece çok güzel imkânlara sahibiz. Herkesin spor yapmasını isterim. Bildiğiniz gibi Trabzonluların geliniyim onların bir sözü var Bir gün herkes Trabzonlu olacak derler bende diyorum ki bir gün herkes sporcu olacak.

Röportaj: Ekrem TÜYYÜZ

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.