''1 Şampiyon 1 Değer '' ERHAN BAKIR İLE RÖPORTAJ

Yazan  yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt Yazdır
13 Nisan 2016

'' 1 Şampiyon 1 Değer ''in bu haftaki konuğu Güreş Dünya ve Avrupa Şampiyonu ERHAN BAKIR;

 Güreş Branşını Tanıyalım?

Güreş, uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü. Güreş tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir. Güreş genellikle savaş sanatları arasında değerlendirilir.

İki kişinin, belli kurallara göre, birbirini kavrayarak ve kuvvet sarf ederek, karşısındakinin sırtını yere getirmek için uğraşmalarından ibaret olan spor çeşidi. Oyuncularına pehlivan denir. Türklerin millî sporu güreşte esas, karşı güreşçiyi tutup yere devirmek ve sırtını (iki omzunu) bastırmaktır.

Bugün Türkiye’de başlıca yapılan güreş uygulamaları şunlardır. Serbest güreş, Greko-Romen güreş, Yağlı güreş, Karakucak, Aba güreşi ve Türkiye Olimpiyatlarda minder güreşinde katılım sağlanmaktadır.

Olimpiyat halkalarından birisi de Güreş Branşını temsil eder. Olimpiyatlarda 36 altın madalyanın 28 tanesini güreş branşın da kazanmıştır.

Kısaca Sizi Tanıyabilir miyiz?

1982 Artvin Yusufeli doğumluyum. Çocukken ailemin Kocaeli Gebze’ye göç etmesiyle Gebze’de büyüdüm. Eğitimimi Zübeyde Hanım ve Fevzi Çakmak ilkokullarında tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi Gebze İmâmhatip okulunda okudum. Konya Selçuk Üniversitesi Karamanoğlu Mehmetbey beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünden 2010 yılında mezun oldum. Ayni yıl Bolu Göynük Kuyupınar Ovaboyu Ortaokulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak göreve başladım ve halen devam etmekteyim.

Spora Ne Zaman Başladınız?

Spora 8-9 yaşlarında Gebze de başladım.

Spora Başlamanızda Kimin Etkisi Oldu?

Spora başlamamda ağabeylerimin etkisi oldu. 

Neden Bu Branşı Seçtiniz?

Güreş branşının ata sporumuz olduğu için çok ilgimi çekti, izlediğimde de çok sevmiştim. Sonrada vücut yapıma da uygun olduğunu öğrenince başlamamak kaçınılmaz oluyor.

Müsabakalara Nasıl Hazırlanırsın?

Müsabakalara o yılki hedefler belirlenerek antrenörlerimizin hazırladığı çalışma planlarına uyarak hazırlanırım. Rakiplerim inde günlük idman yaptığını düşünerek idman sonlarında ekstra çalışmalar yapmaya özen gösteririm. Ayrıca yaşantımdan fedakârlıklar yaparak uyuma saatlerime dinlenmeye ve beslenmeme de dikkat ederim.

Sizce Amatör Spordaki Sorunlar Nelerdir?

Devletimiz spor yatırımları olarak gerekeni yaptığını düşünüyorum. Ancak amatör sporlar ve sporcuların yeteri kadar yazılı ve görsel basında yer almaması beni üzüyor.

Aktif Sporu Bıraktınız Spordaki En Büyük Hedefin Nedir?

Olimpiyat şampiyonu olmaktı maalesef bana nasip olmadı. Ama antrenör olarak Olimpiyat şampiyonu sporcular yetiştirebilmek.

Sporu Bıraktıktan Sonraki Planların Nelerdir?

Antrenör olarak deneyimlerimi genç sporcularımıza aktararak ata sporumuza yakışır ahlaklı ve örnek birer şampiyon sporcular yetiştirmek.

Şampiyonluğun Getirdiği Haklarınızı Biliyor musunuz?

Evet. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna sınavsız girdim. Eğitim hayatım boyunca karşılıksız devlet bursu aldım ve Sınavsız Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandım.

Bu Sporu Yapmak İsteyenlere Tavsiyelerin Nelerdir?

Hedef koymaları, hayal etmeleri, kendilerini yapabileceklerine inanmaları ve bilinçli olarak çok çalışmaları.

Aktif sporu bıraktınız şimdiki hayatınızda neler yapıyorsunuz?

Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapıyorum performans sporculuk hayatımı bıraktım ama sporu bırakmam söz konusu değil. Öğrencilerime ve çevreme nasıl spor yaptırabilirimi düşünerek projeler üretmekle meşgulüm.

Sizce Başarının Sırrı Nedir?

Hayal etmek, inanmak ve çok çalışmak.

Erhan Bakır'ın Şampiyonlukları

2 Kez Dünya Şampiyonluğu

Avrupa Şampiyonu

Akdeniz Oyunları Şampiyonu

Birçok kez Türkiye Şampiyonu

Son Söz?

İkinci memleketim olarak gördüğüm Gebze ilçemizde beni ağırladığınız ve böyle örnek bir projede bana da yer verdiğiniz için basta Sayın Müdürümüz Gökhan YAVAŞER’e ve bu projede emeği geçen bütün çalışanlarınıza çok teşekkür ederim. Bende Erhan BAKIR olarak Ülkeme ve Gebze’ye spor olarak büyük işlere yapmak istiyorum.

Röportaj: Ekrem TÜYYÜZ

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.