2012 Londra Olimpiyatlarına sporcu yetiştirmiş olan; Boks Antrenörü SERKAN BAL İLE RÖPORTAJ;

Yazan  yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt Yazdır
08 Haziran 2016

2012 Londra Olimpiyatlarına Avrupa, Dünya ve Akdeniz Oyunlarına sporcu yetiştirmiş olan;

Boks Antrenörü SERKAN BAL İLE RÖPORTAJI;

Sizi Tanıyabilir miyiz?

1974 Trabzon doğumluyum. 15 senedir boks antrenörü olarak çalışıyorum. Son 5 yıldır da kadrolu olarak Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe müdürlüğünde çalışıyorum. Evli ve iki çocuğum var.

Antrenörlüğe başlama sebebiniz?
Askerden sonra Marshall boya fabrikasının antrenörlüğünü yapıyordum, bir arkdaşımın vasıtasıyla başka bir yerde antrenörlük daha sonra gençlik hizmetlerine sonra milli takım derken şimdilik buradayız. Ercan Kotan Hem boksa başlamama hem de antrenörlükte çok emeği vardır.

Bugüne kadar şampiyon olan sporcularınız var mı?
2012 Londra Olimpiyatları,
2013 Akdeniz Oyunları,
5 Dünya Madalyası,
10 Avrupa Madalyası,
65 Uluslar arası Turnuvalarda Madalya,
300 den fazla Türkiye dereceleri.

Sporcuların başarısını gördüğünde neler hissedersin?
Antrenör için en gurur en mutlu en onurlu bir olay.
Çocuğunuzun ve sporcunuzun başarısı arasında ne gibi duygu farkı var?
Tabiî ki çocuğun farklı oluyor onun maçında sıkıntı stres çok farklı oluyor. Ama ikisi de ayrı bir mutluluk.

Antrenörlük dışında neler yaparsınız?
Ailem, arkadaşlarımla, dostlarımla vakit geçirmeye ve İngilizce çalışmaya çalışıyorum.

Spor yapmayanlara neler tavsiye edersiniz?
Dünyanın bir çok yerini gezdiğim ve gözlemlediğim için söylüyorum özellikle yurt dışındaki insanlar yemek yemek su içmek gibi ihtiyaç görüyor. Sağlıklı yaşamak, zinde kalmak için, kötü alışkanlıklardan kurtulmak için herkesin spor yapmasını tavsiye ederim. Umarım bizde de bu alışkanlık haline gelir.

Antrenör olarak nasıl bir antrenör sünüz?
Sporcular tarafından çekilir bir antrenör değilim. Aşırı Disiplinliyim.

Antrenör olarak kendinizi geliştirmek için neler yaparsınız?
Dünyada söz sahibi antrenörleri takip ederim ve birçoğuyla da milli takımlarda görüştüğümüzden onların antrenman tekniklerini beğenerek uygulama çalışırım. Sporda durmak yok her zaman her an kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız yoksa başarısızlık kaçınılmaz olur.

Beğendiğiniz ve örnek aldığınız antrenör var mı ?
Kübalı antrenörlerin çoğunu beğenerek çalışmalarını çok yakından takip ediyorum.

Antrenörlüğü bıraktıktan sonraki hedefleriniz?
Emekli olduktan sonra Yeşillikler içinde doğayla baş başa ahşap bir evde yaşamak istiyorum.

Antrenör olarak en büyük hedefiniz nedir?
Antrenörlüğün zirvesi olimpiyatlardır. 2012 Olimpiyatlarında başarı almıştık. Nasipse Sporcum Selçuk Eker Rio 2016 Olimpiyatlarını madalyayla taçlandırırsa hedeflerimden biri gerçekleşir.

Sporcularla aranızdaki iletişim nasıl acaba?
Sporcular disiplinli hocayı sevmezler ama benim sporcularım disiplinin sadece idmanlarda olduğunu
Bilirler. Dışarı da arkadaş ağabey baba oğul gibiyiz.

Sporcularınız sadece sporculuk yönüyle mi ilgilenirsiniz?
Sporda başarı olmak istersen sporcunun her şeyiyle ilgilenmek zorundasın sporcunun başarılı olması karakterine bağlıdır. Yetiştirilmesine bağlı Kişilik Gelişimleriyle yönlendirmede bulunurum. Profesyonel anlamda destekte sağlamaya çalışıyorum. Sadece Bedeni güçlü olursa sporcunun kardan çok zararları oluyor.

Birçok müsabakaya gittiniz bu müsabakalarda yaşadığınız hissettiğiniz bir anınızı paylaşır mısınız?
Şuanda bile tüylerim diken diken oluyor Trabzon’da olimpiyat elemeleri vardı. 2 sporcum olimpiyat oyunlarında oynayacaktı Selçuk Eker ile Mehmet burada ikisini de takıma sokmak istemediler o gece milli takım antrenörleri ve Federasyon başkanı ile akşam sohbet etme imkânım oldu orda hararetli bir tartışma oldu orda ben sporcularımın hakkı yenilirse takımı alıp gideceğimi söyledim. Sonunda Vizeyi alan Selçuk Eker oldu. Ve Selçuk Eker’e karşı olumsuz oy kullanan antrenörlerin hal ve hareketlerinin ifadeleri beni çok etkilemişti aşırı bir duygu patlaması yaşamıştım. Çünkü Olimpiyatlarda ilk sporcumuzdu. Benim için unutulmaz anlardan biridir. O anı yaşamak tüm antrenörlere nasip olusun inşallah.

Antrenörlerin genel sıkıntıları nelerdir?
Elit sporcu bulamamak, Elit sporcu bulamamamın sebebi de sporcularımız başarıyı kaldıramıyor, aile sorunları oluyor, sporcularımız belli yere geldiklerinde güçlü karakterli gelmedikleri zaman kendilerini kaybediyorlar. Antrenörlerin en büyük sorunlarında birisi de sporcuları tarafından vefasızlıkları oluyor. Federasyonlar, Yönetimler ve Kulüplerle ilgili sorunlar oluyor çok başarılı olmayı görmek istemiyorlar önünüzü kesmek istiyorlar başarı yalnız çıkılan bir yol oluyor zirvede olduğunuz zamanda sizi çekemiyorlar. Başarılı olunca yalnız oluyorsunuz yüzünüze karşı iyi oluyorlar ama arkanızdan öyle olmuyorlar.

Son Söz?
Özellile Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Muzaffer Çintimar’ın gelmesiyle yoğun bir şekilde çalışmaya başladık başarılı dönemler geçirdik. Daha sonra Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürümüz Gökhan Yavaşer’in gelmesi ve kendisinin sporculuktan gelmesi biz antrenörlere ayrı bir güç verdi. İlçe müdürümüzle aynı dili konuşmamız arkadaş gibi olmamız dost gibi olmamız bizleri motive ediyor. Bu proje içinde sadece şampiyonluk dönemlerinde hatırlanan sporcularımızı antrenörlerimizin ve değerlerimize göstermiş olduğunuz vefa örneği için teşekkürler başarılar.

 

 

 

 

 

Röportaj : Ekrem TÜYYÜZ

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.