Judo Branşında Milli Takım sporcusu ve Milli Takımlar Antrenörü Arzu Bayraktar Kiraz ile devam ediyoruz.

Yazan  yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt Yazdır
26 Ekim 2016

1 Şampiyon 1 Değer Röportajı ; ARZU BAYRAKTAR KİRAZ

 Sizi Tanıyabilir miyiz?

Sakarya doğumluyum.  Beden Eğitimi Öğretmeniyim ve Judo antrenörüyüm.  Aynı zamanda Açıköğretim felsefe bölümünden mezunum. Spor yöneticiliği bölümünde yüksek lisan yapmaktayım.  Evli ve 1 çocuk annesiyim. 

Spora Ne Zaman Başladınız?

Çocukluğumdan beri sporun içindeyim. 10 sene sporculuk yaklaşık 6-7 yıldır da antrenörlük yapıyorum.

Sporculuk ve Antrenörlük arasındaki farklar nelerdir?

Sporcunun yeteneği başarının elde edilmesi antrenöre bağlıdır. Doğru antrenör sporcunun başarısını belirler diye düşüyorum. Sporcuların yeteneğini yönlendiren antrenördür aslında sporda en önemli faktör antrenördür. 

Sporculuktaki başarınız?

Balkan 2.liği ve Olimpiyat baraj müsabakaları ve birkaç uluslar arası şampiyonluklarım var.

Antrenörlükteki hedefiniz?

Milli takımda yardımcı antrenörlükte 2011’de Avrupa şampiyonlukları ve Görme engelli branşlarında dünya Şampiyonasına ve dünya oyunları giderek dereceler aldık. 

Judo dışında neler yaparsınız?

Çok Kitap okurum. Evde yaklaşık 1000 civarında kitabım var rafların içinde büyüdüm sayılır.  Müzik ve yabancı sinemaları takip ederim. Onun dışında ailemle vakit geçiririm.

Kendinizi Geliştirmek için neler yaparsınız ?

Çok iyi gözlemlemeye çalışırım. Aktif sporun içinde başarılı antrenörler çalıştım. Tecrübelerinden yararlanmaya çalışırım ve sürekli araştırırım.

Örnek aldığınız antrenör varmı?

 Şengül Demiral Edirne’nin antrenörü aynı zamanda milli takımlarda birlikte çalıştığımız için hem başarılı sporcu, antrenör olması sebebiyle ve akademik yönü olmasından dolayı örnek aldığım bir insandır.

Sporcularınızla ilişkileriniz nasıl ?

İlk zamanlar Milli takımlarla çalıştım son birkaç yıldır alt yapıyla çalışıyorum ve okul durumları olsun aile durumları olsun beslenmeleriyle olsun her şeyleriyle ilgilenmeye çalışıyorum. Yoksa sporcunuzu tanıyamaz ve bir bağ kuramassınız ?

Antrenörün genel sıkıntıları?

 Sporcunun tek başına var olan bir sistem içindeyiz oysa diğer faktörleri ve antrenör faktörü gözetilmiyor başarısızlık durumu hariç ödül yönetmeliği de dahil. Antrenörün çalışma koşulları zati ağır ama antrenörlere biraz önem verilirse antrenörler gerektiğinden fazla özverili oluyorlar.

Antrenörlüğü bıraktıktan sonraki hedefleriniz?

Sporu bırakabileceğimi hiç düşünmedim ama bırakırsam yeni yerle görmek ve keşfetmeyi seviyorum. Karavan’a atlayıp Ülkeleri gezmeyi yeni yerle görmek farklı kültürleri tanımayı istiyorum.

Son Söz?

Gebze’de 3 yıl önce yaşamaya başladım ve çabuk alıştım bunun en büyük etkisi Gençlik Sporun kadrosudur bu araya geldiğimde biliyorum ve görüyorum ki mutlaka beni güler yüzlü sıcak samimi birinin karşılayacağını. Gebze’de sporun değer görüldüğünü gördüm. Spor organizasyonları çok sık oluyor.

Ve ailelerde çocuklarının geleceklerinin şekillenmesi için ve sağlıkları için mutlaka spora göndermeliler. Sporla sanatla ilgilenenler başka insana zarar verecek yapıda olmazlar. Yıkıcı değil yapıcı olmayı öğrenirler. 

Röportaj: Ekrem TÜYÜZ

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.